Grzegorz Zgrzebnicki - jeden z najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie

1220 poszukiwanyZabójcy, porywacze, terroryści, przemytnicy narkotyków - na stronie www.eumostwanted.eu figuruje ponad 60 takich osób, a wśród nich poszukiwany za zabójstwo polski obywatel - Zgrzebnicki Grzegorz. Dzięki platformie wymiany informacji www.eumostwanted.eu, każdy z nas może pomóc policji w zatrzymaniu najbardziej poszukiwanych na terenie Europy przestępców. 

Czytaj też:

Nożownik ze Świebodzic
Podejrzany o zabójstwo wciąż na wolności

Na stronie internetowej Europe’s Most Wanted opublikowana została informacja na temat poszukiwanego za zabójstwo Grzegorza Zgrzebnickiego, syna Czesława i Krystyny z domu Dubrownik, urodzonego 02.01.1987 r. w Świebodzicach.

Mężczyzna ten w nocy z 9 na 10 lipca 2016 r. w Świebodzicach, w województwie dolnośląskim, działając w bezpośrednim zamiarze pozbawienia życia Piotra A. co najmniej 30-krotnie dźgnął go nożem, czym doprowadził do masywnego krwotoku wewnętrznego, w wyniku czego pokrzywdzony zmarł. Grzegorz Zgrzebnicki poszukiwany jest na podstawie listu gończego wydanego 12.07.2016 r. przez Prokuraturę Rejonową w Świdnicy oraz Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Na podstawie przekazanych informacji o poszukiwanym Europol przygotował krótki film dotyczący popełnionego czyny, za który mężczyzna jest poszukiwany. Jest on dostępny pod linkiem:

https://eumostwanted.eu/20161217PL_PL (wersja w języku polskim)
https://eumostwanted.eu/20161217PL_EN (wersja w języku angielskim)

Witryna „Europe’s Most Wanted Fugitives” - Najbardziej Poszukiwani Przestępcy Europy - powstała z inicjatywy Europejskiej Sieci Zespołów Poszukiwań Celowych (ENFAST), w skład której wchodzą funkcjonariusze Policji z 28 krajów Unii Europejskiej, wyspecjalizowani w zatrzymaniach osób ukrywających się przed organami ścigania. Witryna internetowa pozwala na przekazywanie informacji dotyczących osób poszukiwanych, skazanych lub podejrzanych o popełnienie najpoważniejszych przestępstw o charakterze kryminalnym lub terrorystycznym na terenie Europy.

Jest to pierwsza inicjatywa w skali ogólnoeuropejskiej przedstawiająca listę najbardziej poszukiwanych przestępców na wspólnej platformie. Obywatele UE i poza nią mogą udzielić użytecznych informacji za pośrednictwem strony internetowej, jeśli preferują, anonimowo.

Zawartość strony, dostępna w 17 językach, jest zarządzana przez poszczególne zespoły ENFAST usytuowane w krajach Unii Europejskiej. Administratorzy umieszczają na stronie dane osób szczególnie poszukiwanych, a każda informacja o tej osobie jest przekazywana bezpośrednio do zainteresowanego kraju.

EUROPOL wspomaga ENFAST w tym projekcie poprzez stworzenie bezpiecznej platformy dla „Europe’s Most Wanted Fugitives List”. Od momentu uruchomienia listy z końcem stycznia 2016 roku, 24 kryminalistów widniejących na www.eumostwanted.eu zostało już aresztowanych. O wiele więcej jeszcze się ukrywa w Europie. Europejskie organy ścigania ściśle ze sobą współpracują aby ich zatrzymać. Można nam bardzo pomóc, podobnie jak pomagano nam wcześniej. Spośród 24 aresztowanych, 9 zostało zatrzymanych dzięki uwadze mediów wokół Europe’s Most Wanted oraz przy wykorzystaniu informacji od społeczeństwa.

(Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób KGP / mw)
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

article