Likwidacja gimnazjów: co czeka wałbrzyskie szkoły?

0110 reforma1
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą reformy edukacji. Gimnazja zostaną zlikwidowane, a zespoły szkół przekształcone w pojedyncze placówki. Co stanie się z wałbrzyskimi szkołami?


Gimnazja po tzw. wygaszeniu przekształcą się w szkoły podstawowe i licea. Czy nauczyciele i uczniowie mają się czego obawiać? Urząd miasta nie dysponuje szczegółowymi danymi na temat zmian. Nie wiadomo w jakie placówki przekształcą się konkretne gimnazja.

- Do tej pory nie ma precyzyjnych zarządzeń i wytycznych, jak tę reformę należy wdrażać. W związku z tym przygotowujemy się do tego sami. Spotykamy się od kilkunastu miesięcy z dyrektorami szkół, omawiamy tę sytuację. Zależy nam na tym, by wprowadzenie tej reformy odbyło się w Wałbrzychu z minimalnym skutkiem dla dzieci i nauczycieli. - mówi asystent prezydenta Wałbrzycha Arkadiusz Grudzień.

W Wałbrzychu już jakiś czas temu rozpoczęto zmiany.

- Sieć szkół jest dostosowywana, takie zmiany odbyły się zarówno pięć, jak i dwa lata temu. Dostosowywaliśmy rejonizację tych szkół, do wykorzystania tego zaplecza, które posiadamy w chwili obecnej. - mówi asystent prezydenta Wałbrzycha Arkadiusz Grudzień.
Kiedy przyjdzie nam wdrażać tę reformę na początku przyszłego roku szkolnego, będziemy to robić w atmosferze spokoju i tak by miało to jak najmniejszy efekt ekonomiczny dla naszego miasta. - mówi asystent prezydenta Wałbrzycha Arkadiusz Grudzień.

Reforma wejdzie w życie 1 września 2017 roku.

pm
foto: archiwum

Komentarze   

 
#9 chichacho 2017-01-12 12:29
O, i dobrze - gościu - żeś mi to przypomniał(a). Handke - zapamiętać! Taki "solidarnościow iec" straszny, co od ludzi wiadomej proweniencji ordery przyjmuje. Postanowieniem Bronka Komorowskiego z 2011 r. odznaczony został. Dekorowany przez Katarzynę Hall, podczas uroczystości dekoracji, po wpięciu mu orderu w klapę orzekł, że to z zaskoczenia złamał zasadę nieprzyjmowania odznaczeń, po czym order odpiął. Ale masz rację. AWS odpowiedzialny za pierwszą "rozpierduchę"! Co do mechanizmu rozkładu natomiast - opinię podtrzymuję ...
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#8 Gosc 2017-01-12 11:17
Reforma oświaty, która wprowadziła gimnazja, 3-letnie licea ogólnokształcąc e oraz 4-letnie technika i licea profilowane obowiązuje od 1999 r. Za zmiany odpowiada AWS - Akcja Wyborcza Solidarność. Na czele rządu stał wówczas Jerzy Buzek. Ministrem edukacji był Mirosław Handke.

Tak dla przypomnienai dla tych ktorzy nie wiedza kto wprowadzil zmiane w 1999 roku.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#7 chichacho 2017-01-12 11:02
Armagedon się szykuje w oświacie. Nie tylko wałbrzyskiej. Ale prawdziwe nieszczęście to będzie dopiero wtedy, jak się to wszystko ministerstwu uda wprowadzić, a potem jakiś pijany prorok - w kolejnym rządzie - powie: "a ja mówiłem, że to się nie może udać" i spróbuje wszystko odwrócić. No i będzie jak z jądrową bronią trójfazową: rozszczepienie - synteza - rozszczepienie. Autorem pierwszej fazy był poprzedni układ rządzący, którego spadkobiercami w linii prostej były rządy PO. Właśnie jesteśmy na etapie syntezy. Aktualnie rząd PiS - nie wiadomo po co, próbuje pozbierać drobiazgi po pierwszej katastrofie. Zamiast budować nowe na tym, co już mamy, bo założenia co do meritum, są dobre... Jeśli dojdzie do trzeciej fazy - wszystko jedno,kto to zrobi - po wszystkim zostanie już tylko spalona ziemia... całe pokolenie bez porządnego wykształcenia. Przekonane, że oświata nie ma sensu,że to jeden wielki bałagan. I tego się już nie naprawi! Obym nigdy nie miał okazji powiedzieć: "a nie mówiłem"!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#6 Gosc 2017-01-12 10:02
wszyscy krzycza, ze nastepuje zmiana edukacji o jakiej zmianie mowimy to nic nowego to jest powrot do systemu, ktory byl, a wiec do systemu tak znienawidzonej komuny.Jedynie co jest niepokojace to finanse bo to pociagnie za soba ogromne koszty czy nas na to stac? Malo tego zmiana w nauczaniu przygotowana na szybko, dzieci ktore sa w I klasie gimnazjum beda chodzily rok dluzej. Egzaminy do szkol srednich beda zdawaly dwa roczniki, a wiec dzis obecna 6 klasa i obecna I gimnazjum czy starczy miejsc nie sadze, szkoly i klasy nie sa gumowe, nowych sie nie wybuduje.Co do likwidacji szkol tak bylo w calej Polsce. Malo tego na wdrozenie w 99 roku to rzeczywiscie byla zmiana pozyskano pieniadze unijne i juz sie mowi, ze trzeba bedzie je zwrocic skoro przerywa sie system ktory byl, ktory sie przyjal
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#5 hehe 2017-01-11 19:23
Cytuję Niema:
Cytuję on:
A. Grudziński kolejny specjalista wałbrzyskiej oświaty. Po likwidacji podstawówek chciano zapełnić między innymi ulubione szkoły. Ciekawe ile dzieci z rejonu 31 prz3szłoi zapełniło szkołę p. rząsowskiej.


Reforma jest w całej Polsce i przez PiS chory wariacie.A ty myslisz ze szkoly PO zamykalo tylko w Walbrzychu?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#4 Niema 2017-01-11 17:36
Cytuję on:
A. Grudziński kolejny specjalista wałbrzyskiej oświaty. Po likwidacji podstawówek chciano zapełnić między innymi ulubione szkoły. Ciekawe ile dzieci z rejonu 31 prz3szłoi zapełniło szkołę p. rząsowskiej.


Reforma jest w całej Polsce i przez PiS chory wariacie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#3 Jacek 2017-01-11 14:33
Póki co to pan Szełemej prezydent miasta z Platformy Obywatelskiej zamknął największą ilość szkół w Wałbrzychu .
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#2 Krystyna 2017-01-11 12:04
Czyli nadal nie wiadomo co będzie w budynku Gimnazjum przy ul.Głównej i przy ul.Limanowskieg o.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#1 on 2017-01-11 11:20
A. Grudziński kolejny specjalista wałbrzyskiej oświaty. Po likwidacji podstawówek chciano zapełnić między innymi ulubione szkoły. Ciekawe ile dzieci z rejonu 31 prz3szłoi zapełniło szkołę p. rząsowskiej. Cała ta reforma po wałbrzysku to kpina i kara na nielubianych radnych, jej skutkiem było na przekór wszystkiemu i logice likwidacja niektórych szkół.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

article