Brutalna interwencja wałbrzyskiej policji

0105 pokrzywdzona-13
Ilu radiowozów potrzeba do zatrzymania jednej kobiety? Jak się okazuje sporo, wałbrzyska policja użyła aż 7 jednostek do zatrzymania kobiety, która rzekomo była agresywna.


Mieszkanka Wałbrzycha Barbara Szymela została zatrzymana 1 grudnia, gdy przejeżdżała w pobliżu ulicy Nowy Świat samochodem marki Citroen . Kobieta wraz ze swoimi dziećmi wracała od lekarza, wtedy została zauważona przez patrol policji. Przy próbie zaparkowania, jeden z policjantów otworzył drzwi i rzucił się na kobietę.

- Jak spostrzegłam że za mną może być policja, nie było warunków by się zatrzymać. Stał autobus, przechodzili ludzie, nie chciałam stworzyć zagrożenia. Uznałam że stanę w tym miejscu, gdzie zawsze staję. - mówi kierowca Barbara Szymela.

Policjanci oskarżyli kobietę o napaść na funkcjonariusza i zranienie go, jak tłumaczy Barbara Szymela – Policjant zranił się w rękę, wyrywając kluczyki ze stacyjki.

 - Sama chciałam zgasić silnik, a policjant wyrwał mi kluczyki ze stacyjki. W momencie kiedy je wyrwał, zranił się kółkiem od kluczy. Jest to teraz dowodem w sprawie. Jest to złożone w prokuraturze. - mówi kierowca Barbara Szymela.

Cała sytuacja została zarejestrowana przez okolicznych mieszkańców. Na filmach widać wyraźnie, jak do interwencji dołączają kolejne radiowozy.

Sprawę nagłośnili dziennikarze  "Ekspresu Reporterów" - (emisja programu o wymownym tytule "Załatwie Cię" miałą miejsce 3 stycznia) - tu obejrzysz cały reportaż - kliknij

Policjanci tłumaczyli podjęcie interwencji niebezpiecznym manewrem, jaki rzekomo 38 letnia kobieta wykonała. Kobiecie przedstawiono zarzut naruszenia nietykalności i stawianie czynnego oporu. Policjanci tłumaczyli wezwanie dodatkowych jednostek zachowaniem osób postronnych, które jak mówią, zachowywały się agresywnie w stosunku do funkcjonariuszy.

- Otworzył i szarpnął moje drzwi, krzycząc gaś silnik, dawaj kluczyki. To nie był dla mnie policjant. To był człowiek, który był dla mnie agresywny. Zamiast poprosić mnie o okazanie dokumentów i zgaszenie silnika w normalnych sposób, zaczął wyszarpywać kluczyki.

Nie zauważyli mojego 10 letniego syna, bo szyby były zaparowane. Dopiero jak przyjechała reszta funkcjonariuszy, to zapytali -Tu jest dziecko? - mówi kierowca Barbara Szymela.

- Rodzi sie pytanie, co ten policjant przekazał dyżurnemu, że dyżurny skierował takie silne środki. Policjanci mogą użyć środków dźwiękowych i świetlnych na wyrażne polecenie, lub zgodę oficera dyżurnego. Kiedy można użyć takich środków regulują przepisy. Więc stawiam pytanie, co przekazał ten policjant? - mówi emerytowany funkcjonariusz policji Janusz Bartkiewicz.

Wałbrzyska policja nie chce rozmawiać z mediami. Rzecznik wałbrzyskiej policji Magdalena Korościk odsyła do oświadczenia, które jest opublikowane na stronie policji. Policja neguje wersję wydarzeń kobiety, mimo iż nagrania dobitnie wskazują na to iż racja może być po jej stronie - (tu znajdziesz oświadczenie - kliknij).

"Mając na uwadze zachowanie kierowcy policjanci zmuszeni byli do podjęcia działań uniemożliwiających mu dalszą jazdę. Wykorzystując odpowiedni moment zajechali drogę doprowadzając ostatecznie do zatrzymania samochodu. Za kierownicą Citroena siedziała kobieta, która nie zważając na to, że w samochodzie była dwójka jej dzieci, zareagowała agresją i przekleństwami na polecenie funkcjonariusza dotyczące wyłączenia silnika. Biorąc pod uwagę wcześniejsze zachowanie kierującej i dalszy brak reakcji na polecenia funkcjonariuszy, aby uniemożliwić ewentualną próbę odjechania podczas kontroli, policjant otworzył drzwi, wyciągnął kluczyki ze stacyjki i położył je na desce rozdzielczej auta.  Kobieta cały czas zachowywała się emocjonalnie i drapiąc chciała uniemożliwić wyciągnięcie kluczyków.

W związku ze zdarzeniem na chodniku zaczęły się gromadzić się inne osoby. Krzycząc i wyrażając się w sposób wulgarny, komentowały zaistniałą sytuację. Podchodząc i dyskutując uniemożliwiały też przeprowadzenie przez funkcjonariuszy czynności. W związku z obawą, iż ze strony zgromadzonych gapiów może dojść do zachowań niezgodnych z prawem, interweniujący policjanci poprosili o wsparcie. Niezależnie od patroli, które przybyły na miejsce, czynności wobec kierującej wykonywał w dalszym ciągu patrol, który ujawnił wykroczenia i podjął interwencję. Fragment materiału wideo opublikowany w programie Magazyn Ekspresu Reporterów, niestety nie przedstawia w całości zaistniałych okoliczności."


Dziś wysłaliśmy też maile do rzecznika, Magdaleny Korościk z pytaniem czy rzecznik widziała film z całego zajścia i czy faktycznie przekonana jest, że wałbrzyska policja postąpiła słusznie wysyłając na miejsce 7 radiowozów. W mailu pytamy też czy faktycznie przekonana jest co do treści oświadczenia. - czekamy na odpowiedź.

Kobieta złożyła zawiadomienie do prokuratury i skargę do Komendanta Miejskiego w Wałbrzychu, o rozwoju sprawy będziemy informować na bieżąco.

pm
foto: Krzysztof Żarkowski

Komentarze   

 
#35 rozbawiony 2017-01-14 21:09
Cytuję Tja:
Zawracanie na sygnalizatorze S3 ze strzalka kierunkowa F10


Emeryt Jaśko uważa, że w Konopnickiej to się nie zawraca, tylko skręca w lewo :)
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#34 Tja 2017-01-14 18:48
Z tego co wyliczyłem, to ta Pani nabila dużo punktów karnych.
Zawracanie na sygnalizatorze S3 ze strzalka kierunkowa F10 (6 pkt.) + najechanie na wysepke (1 pkt.) + p7B krawedziowa (1 pkt.). Do tego nie zatrzymanie się do kontroli (10 pkt.) i stworzenie zagrozenia w ruchu drogowym (6 pkt.) to wszystko = 24 punkty :)
no chyba, ze cos tam jej jeszcze dolicza i prawo jazdy pojdzie do starostwa :D czy tam do prezydenta( w zaleznosci od tego gdzie mieszka )
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#33 obywatel 2017-01-13 22:36
8 sekund dyskutował z babą policjant, zanim postanowił wyciągnąć jej kluczyki. Od pierwszego otwarcia drzwi tych sekund mija aż 13, tylko że baba postanowiła ruszyć w momencie, gdy policjant już jej te drzwi otworzył. To była już druga próba potrącenia policjanta, pierwsza była w chwili gdy przebiegał jej przed maską. To już jest recydywa i z tego się Basia nie wywinie. Nie pomoże jej nawet emeryt Jaśko.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#32 głupia baba 2017-01-13 13:24
ciekawe tłumaczenia: zaparowane szyby, radio, rozmowa z dziećmi-jak nie masz podzielnej uwagi i masz nieprzygotowane do jazdy auto to jedź autobusem. jak nie umiesz jeździć autem i zawracasz tam gdzie nie można to się doucz(niektórzy tam zawracają i nawet nie wiedzą, że nie można!!! i są zdziwieni). i po trzecie super dbasz o bezpieczeństwo swoich dzieci jeżdżąc tak jak jeździsz. a policaje prawidłowo zareagowali, bo jak ktoś się nie zatrzymuje to znaczy ucieka i nie wiedzą kto jest w środku. i dla tych, którzy uważają interwencje za nieprawidłową-p roszę sobie znaleźć jakakolwiek informację o zatrzymaniu pijanego kierowcy przez cywila tam wręcz jest jest podkreślane, że super się zachował bo wyrwał kluczyki i nie pozwolił dalej pojechać
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#31 nielubiepolicjiale 2017-01-13 12:05
to nowe nagranie jest super. Pogrąża na całego te babę. jedzie radiowóz na sygnale to już powinna zjechać na prawo gdzie były wolne miejsca parkingowe, nawet gdyby nie wiedziała, że interwencja dotyczy ZŁAMANIA PRZEZ NIĄ PRZEPISÓW. Jak podchodzi policjant to ona rusza do przodu na niego. Co ma myśleć policjant jak nie chciała zatrzymać się, że ona chce sobie zaparkować. Potem widać, że policjant otwiera drzwi i najpierw stoi przed samochodem a dopiero potem próbuje zabrać kluczyki. W programie nie ma śladu o tym, że ta baba na całej linii NIE ZACHOWUJE ZASAD POSTĘPOWANIA PRZY ZATRZYMYWANIU PRZEZ POLICJĘ. Jak mnie zatrzymuje policja to ja jadę zaparkować sobie pod dom, bo tam zawsze parkuję? A 7 radiowozów to i tak mało na tych patoli na Nowym Świecie i Pługa. I ostatnie wkurzają mnie tacy, którzy tam zawracają jak ta baba, albo na Kolejowej na tym samym skrzyżowaniu
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#30 Mordeczki!!! 2017-01-12 21:55
Elo Mordeczki całą sprawą zainteresował się sam Z. Stonoga !!!
Ten człowiek jak mało kto przywraca wiarę w sprawiedliwość.

https://www.facebook.com/zbigniewstonoga.ilovezuckerberg/posts/724758517682963

Pozdrowienia ! Dosyć z kłamstwami !
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#29 Ale o so hosi 2017-01-10 23:08
[quote name="obywatel"
Tak to plotka goni plotkę. Nie było to "kwa, znowu przesadziłeś", tylko "to już trzeci raz". Różnica jest zasadnicza. Może np. chodzić o to, że już trzeci raz tego dnia patrol łapie kogoś na zakazie. O tym, że takie słowa padły redaktor został poinformowany przez jednego z lokalsów, niewykluczone, że tego samego superświadka, który stawał w obronie Basi drąc mordę "dobrze jechała, k..wa". :)
no dokładnie, tak jak na facebooku na jakims tam policyjnym forum pisza.
Tonacy wrrrroc tonaca brzytwy się chwyta:) w tym patologicznym miescie tyko policja może zaprowadzić porządek :)
powodzenia w sądzie, normalni ludzie wam kibicują :) może przez to, ze lapie się na drugi prog podatowy mam inne poszanowanie do zasad i do przepisów
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#28 obywatel 2017-01-10 22:10
Cytuję Ale o so hosi?:
Cytuję glinofob:
Ciekawostką jest zdanie na temat ciężko ranionego policjanta kluczykami:
Znowu k.przesadziłeś" wypowiedziane przez innego mundurowego

a gdzie to można uslyszec?


Tak to plotka goni plotkę. Nie było to "kwa, znowu przesadziłeś", tylko "to już trzeci raz". Różnica jest zasadnicza. Może np. chodzić o to, że już trzeci raz tego dnia patrol łapie kogoś na zakazie. O tym, że takie słowa padły redaktor został poinformowany przez jednego z lokalsów, niewykluczone, że tego samego superświadka, który stawał w obronie Basi drąc mordę "dobrze jechała, k..wa". :)
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#27 waffen 2017-01-10 21:00
Cytuję Ale o so hosi?:
Cytuję glinofob:
Ciekawostką jest zdanie na temat ciężko ranionego policjanta kluczykami:
Znowu k.przesadziłeś" wypowiedziane przez innego mundurowego

a gdzie to można uslyszec?


Zapewne komuś się przyśniło ^^ co za patologia intelektualna.. . żal mi was, na prawdę, z całego serca...
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#26 kprPogoda 2017-01-10 19:58
policjant od kluczykow byl trzezwy?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

article