Menu

50-letnie UFO na Śnieżce

W tym roku mija 50 lat od zakończenia budowy słynnego obiektu na najwyższym szczycie Karkonoszy. Z tej okazji przypominamy historię obserwatorium.

50-letnie UFO na Śnieżce

O okrągłej rocznicy przypomniał Karkonoski Park Narodowy:

- W tym roku przypada 50 rocznica wybudowania "talerzy" na Śnieżce. Obiekty zostały wybudowane 13 listopada 1974 roku, ale z powodu licznych niedoróbek przez dwa lata były poprawiane i trwały ich odbiory. Obiekt został otwarty w 1976 roku. Mimo wcześniejszych planów nigdy nie działało w nim schronisko turystyczne z noclegami, a jedynie restauracja. Obecnie spodki czekają na remont największego z nich, który ma obsługiwać turystów. Właściciel, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowuje się do tego niełatwego zadania - czytamy w komunikacie KPN.

Warto podkreślić, że charakterystyczny budynek znajduje się w miejscu, gdzie spotyka się wyjątkowo niekorzystne warunki atmosferyczne, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Niedawno odnotowano tam wiatr, który po czeskiej stronie szczytu osiągnął w porywie imponującą prędkość 248 km/h. Jak podaje portal twojapogoda.pl wiatr przekraczał 200 km/h ostatnio w styczniu 2022 roku i w lutym 2020 roku. Największą prędkość, jaką udało się w historii pomiarów odnotować, to dokładnie 288 km/h.

Jak podaje Wikipedia historia obserwacji meteorologicznych na Śnieżce sięga 1824 r. Początkowo prowadzone były w kaplicy pw. św. Wawrzyńca, która zaadaptowana była na schronisko turystyczne, i miały charakter nieregularny. W 1889, z inicjatywy Johanna Pohla, w schronisku po stronie śląskiej uruchomiono stację meteorologiczną II klasy.

W 1897 powstał projekt budowy oddzielnego budynku obserwatorium. Budowę rozpoczęto dwa lata później. Budynek służył pomiarom od 5 lipca 1900 jako obserwatorium meteorologiczne I klasy. Miał kształt trzykondygnacyjnej wieży o wysokości 16 m z dwoma niewielkimi tarasami na dachu.

Budynek przetrwał I i II wojnę światową. 16 lipca 1945 obserwacje w budynku zaczęła prowadzić polska służba meteorologiczna. Budowla poddawana była trudnym warunkom atmosferycznym panującym na szczycie. Budynek był wielokrotnie remontowany. W połowie lat 50. XX wieku postanowiono o budowie nowego obserwatorium, ale realizację rozpoczęto dopiero w drugiej połowie lat 60. W okresie od 1 stycznia 1975 prowadzono obserwacje porównawcze w starym i nowym obserwatorium. Pomiary w starym budynku zakończono 23 października 1976.

 

 

Nowy budynek obserwatorium w stylu modernizmu wzniesiono w latach 1966–1974 (budowa została zakończona 13 listopada 1974), kilka metrów na zachód od miejsca, gdzie zlokalizowane było dawne polskie (a do 1945 niemieckie) schronisko na Śnieżce. Konstrukcja powstała z żelbetu, stali, aluminium (m.in. pokrycie zewnętrzne) i szkła. Projektantami budynku byli architekt dr inż. Witold Lipiński (późniejszy prof. zw. dr hab. inż.) i architekt mgr inż. Waldemar Wawrzyniak (późniejszy dr hab. inż.) z Politechniki Wrocławskiej, którzy wygrali konkurs SARP na projekt budynku.

Budynek ma formę trzech połączonych ze sobą brył w kształcie dysków (czasami nazywanych również talerzami lub spodkami, w związku z podobieństwem do latających talerzy). Witold Lipiński tak tłumaczył kształt budowli: W latach pięćdziesiątych wiele mówiło się o niezidentyfikowanych pojazdach latających, a mnie zawsze fascynowały linie krzywe i kuliste przestrzenie – postanowiłem, że obserwatorium PIHM na Śnieżce będzie miało kształt talerzy.

1 listopada 2015 IMiGW zamknął do odwołania część restauracyjną. W lutym 2020 z powodu silnych wiatrów uszkodzone zostało pokrycie dachu. W czerwcu 2020 budynek wpisano do rejestru zabytków.

opr.plr
źródło/foto: Karkonoski Park Narodowy
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Sudeten (9 stycznia 2024 17:24)
Jedyne logiczne rozwiązanie to połączyć z wieżą na Wielkiej Sowie wiszącym mostem.
Piotr (9 stycznia 2024 17:13)
Przejęcie "spodków" na wyłączność przez IMGW okazało się dla nich katastrofą! Rozłożoną w czasie, ale katastrofą...
Marzena (9 stycznia 2024 15:32)
Witam byłam w tamtym roku we wrześniu i nie wiem dlaczego nikt się tym nie zajmuję jeździliśmy w latach 1977-8 i można było chociaż wypić gorąca kawę a teraz przy tyłu turystach wstyd dla nas wszystkich
no to hips (9 stycznia 2024 8:31)
jest się czym chwalić? Obiekt niszczeje od tylu lat. Przedstawicielom Parku przeszkadzają turyści nocą na szczycie, ale niszczejący obiekt już nie. To nie przeszkadza przyrodzie i zwierzątkom ? Jak zawsze w tym kraju, fałsz i obłuda..

Dodaj komentarz

śnieżka  |   region  |   karkonosze  |   obserwatorium na śnieżce  |   po sąsiedzku  |   turystyka  |   zima  |  

Świdnica stawia na ''elektryki'', Wałbrzych na wodór

Kto wygrał drugą turę wyborów ?

Nowy bulodrom w Boguszowie-Gorcach

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij