Trwa sezon zachorowań na grypę

sanepid
14 485 zachorowań na grypę zarejestrowała w zeszłym roku Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wałbrzychu. Szczyt zachorowań to okres od stycznia do marca.


Okres jesienno-zimowy to czas zwiększonej liczby zachorowań. Statystyki pokazują, że najwięcej osób choruje od stycznia do marca.

- W ubiegłym roku w powiecie wałbrzyskim zarejestrowaliśmy łącznie 14 485 zachorowań na grypę oraz zachorowania grypopodobne, przy czym największą liczbę zachorowań zaobserwowano w pierwszym kwartale 2016 roku, 6 573 zachorowania. W czwartym kwartale zarejestrowano 4 229 zachorowań - mówi Małgorzata Bieńkowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałbrzychu.

Światowa Organizacja Zdrowia od czterech lat promuje szczepienia jako najskuteczniejszą formę przeciwdziałania grypie. Szczepienia są szczególnie zalecane osobom z grup ryzyka, które obejmują między innymi: osoby starsze, kobiety w ciąży, dzieci, osoby z chorobami współistniejącymi, które mają obniżoną odporność i szczególnie groźne jest dla nich wystąpienie poważnych powikłań w czasie choroby. 

- Nie prowadzimy statystyk dotyczących tego ile osób jest szczepionych. Szczepienia oczywiście są odpłatne, ale zgłosić może się każdy. Najpierw lekarz pierwszego kontaktu kwalifikuje taką osobę, wystawia zaświadczenie, z którym należy udać się do punktu szczepień lub gabinetu zabiegowego. Szczepienie prowadzone jest przez pielęgniarkę – tłumaczy Małgorzata Bieńkowska.

Co ważne, szczepienia powinno się ponawiać co roku, bo wirus grypy szybko mutuje. Szczepienia są prowadzone przed rozpoczęciem sezonu grypowego, zalecany jest zwłaszcza wrzesień.

W.Blicharz
foto:P.Tokarski

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

article