Trzej Królowie w Wałbrzychu

0106 orszak-131Orszak Trzech Króli po raz kolejny przeszedł ulicami Wałbrzycha. Kacper Melchior i Baltazar w otoczeniu wałbrzyszan przeszli od kościoła Aniołów Stróżów do Placu Teatralnego.

Według tradycji święto upamiętnia pokłon mędrców z odległych krajów oddany nowonarodzonemu Jezusowi. Jedyna wzmianka o tym wydarzeniu znajduje się w Ewangelii Mateusza, który wprawdzie nie wspomina o ich liczbie, ale podaje, że złożyli trzy symboliczne dary: złoto, kadzidło i mirrę. W tradycji utarło się więc, że mędrców było trzech i nazwano ich królami.

Zobacz więcej zdjęć

0106 orszak-1240106 orszak-1020106 orszak-1300106 orszak-1110106 orszak-1490106 orszak-140

O randze tego święta świadczy fakt, że było ono jednym z pierwszych ustanowionych przez kościół we wczesnym chrześcijaństwie. Tradycja Orszaku Trzech Króli wywodzi się z Hiszpanii.

W wielu miastach w Polsce dzień Objawienia Pańskiego świętowany jest poprzez organizowanie Orszaku Trzech Króli, którego elementem są uliczne jasełka, połączone ze wspólnym kolędowaniem.

Tego dnia święci się w kościołach złoto i kadzidła. Poświęcanym kadzidłem, którym pierwotnie była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego i zabezpieczało domy przed chorobami i nieszczęściami.

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej złożył życzenia noworoczne mieszkańcom, a obchody święta zakończono śpiewaniem kolęd.

Zobacz więcej zdjęć

pm/wb
foto: K.Żarkowski

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

article