Mamy obwodnicę !

0314 obwodnica-1
Wiadomość z ostatniej chwili! Wałbrzych znalazł się wśród 16 miast, które otrzymają dofinansowanie z Ministerstwa Rozwoju. Prawie 297 mln złotych wystarczy na wybudowanie długo oczekiwanej obwodnicy zachodniej Wałbrzycha.


Informację o dofinansowaniu przekazało Ministerstwo Rozwoju a te doniesienie potwierdził Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

- To bardzo dobra wiadomość na początek roku. Nasz wniosek otrzymał bardzo wysoką ocenę i znaleźliśmy się wśród kilkunastu miast, które otrzymają dofinansowanie. Kwota ta pokrywa 85% całej potrzebnej sumy. Zrealizujemy dzięki temu projekt, który był jednym z najważniejszych zadań ostatnich lat - mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

W marcu ubiegłego roku informowaliśmy o złożeniu kompletnego wniosku przez Gminę Wałbrzych do Ministerstwa Rozwoju. Po dziewięciu miesiącach oczekiwania nadeszła w końcu prawdopodobnie najważniejsza informacja ostatnich lat - dofinansowanie zostało przyznane. Oznacza to przekazanie kwoty 296,8 mln zł na budowę obwodnicy zachodniej.

- Klaruje się projekt, który od kilkunastu lat był jednym z najważniejszych zadań do realizacji przez władze miasta i moich poprzedników. Udało nam się dopiąć ten etap i ogromnie dziękuję wszystkim, którzy wiele lat temu zaczynali ten projekt oraz tym, którzy w ostatnich miesiącach ciężko pracowali i nas wspierali - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Dzięki dofinansowaniu powstanie sześć kilometrów dwujezdniowej drogi z trzema węzłami przy ul. Wyszyńskiego, Żeromskiego i Reja. Nowa trasa przebiegać będzie od Ronda k. Tesco i kończyć się będzie w okolicy skrzyżowania ulic Kolejowej i Chrobrego. Po zakończeniu budowy ta droga otrzyma status krajowej i przypisany jej zostanie numer 35, tym samym zmieni się przebieg "krajówki" przecinającej Wałbrzych.

- Zaczyna się etap realizacyjny, który potrwa kilka lat. Dzięki tej ogromnej sumie na pewno poprawi się nasz rynek usług, wytwórczy, usprawni się dostawa materiałów. Przede wszystkim poprawi się komunikacja i odciąży się samo centrum od ogromnego strumienia samochodów - wymienia Roman Szełemej.

Spośród wszystkich zakwalifikowanych do dofinansowania inwestycji nasza pod względem kosztów zajmuje trzecie miejsce. Droższe są tylko: budowa tunelu pod rzeką Świną między wyspami Wolin i Uznam (775,7 mln) oraz rozbudowa ul. Igołomskiej w Krakowie (310,2 mln). Dofinansowanie pokrywa 85% wszystkich kosztów. Reszta została już wniesiona przez miasto w postaci kosztów wywłaszczeń terenów pod budowę. Na razie trudno oszacować kiedy pierwszy samochód przejedzie nową drogą ponieważ przed nami cały szereg formalności do wypełnienia, przetargów do ogłoszenia a potem sama budowa może potrwać nawet 3 lata.

czytaj więcej - Wielkie kroki w kierunku obwodnicy


Informacja z Ministerstwa Rozwoju:

Miasta na prawach powiatu zainwestują w drogi. Konkurs w Programie Infrastruktura i Środowisko rozstrzygnięty

16 miast zrealizuje kluczowe dla swojego rozwoju inwestycje drogowe. 2,15 mld zł trafi na ten cel z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W rozstrzygniętym właśnie konkursie miasta na prawach powiatu ubiegały się o dofinansowanie unijne na inwestycje drogowe. Do podziału było 2,15 mld zł. Cała kwota została rozdysponowana.

Projekty z dofinansowaniem

1. Tarnów, Przebudowa drogi krajowej nr 73 do drogi krajowej nr 94 w mieście Tarnowie – etap I, dofinansowanie unijne: 29,5 mln zł;

2. Leszno,
Przebudowa drogi krajowej nr 12 w granicach miasta , dofinansowanie unijne: 57,6 mln zł;

3. Tychy,
Budowa bezkolizyjnego węzła drogowego w rejonie ul. Turyńskiej i ul. Oświęcimskiej wraz
z przebudową ul. Oświęcimskiej w Tychach, dofinansowanie unijne: 166,9 mln zł;

4. Zamość
, Przebudowa drogi na odcinku około 5 km w ciągu drogi krajowej nr 74 od al. 1 Maja (most na rzece Łabuńka) do ulicy Szczebrzeszyńskiej (granica miasta Zamość), dofinansowanie unijne: 81,9 mln zł;

5. Rybnik,
Przebudowa DK 78 na odcinku od ronda Wileńskiego do ronda Gliwickiego w Rybniku, dofinansowanie unijne: 14,4 mln zł;

6. Bydgoszcz,
Przebudowa ul. Grunwaldzkiej na odcinku od Węzła Zachodniego do granicy miasta Bydgoszczy, dofinansowanie unijne: 113 mln zł;

7. Częstochowa
, Rozbudowa DK-46 – ulicy Głównej i ulicy Przejazdowej wraz z budową obejścia ul. Św. Barbary do ul. Pułaskiego w Częstochowie, dofinansowanie unijne: 96,7 mln zł;

8. Łomża,
Przebudowa układu komunikacyjnego Łomży w ciągu drogi krajowej nr 63, dofinansowanie unijne: 16,8 mln zł;

9. Wałbrzych,
Budowa obwodnicy Wałbrzycha w ciągu drogi krajowej nr 35, dofinansowanie unijne:
296,8 mln zł;

10. Kraków
, Rozbudowa ulicy Igołomskiej w Krakowie, dofinansowanie unijne: 310,2 mln zł;

11. Gliwice,
Budowa odcinka drogi od ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej w Gliwicach - Zachodnia część obwodnicy miasta, dofinansowanie unijne: 116,7 mln zł;

12. Świnoujście
, Usprawnienie połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu – budowa tunelu pod Świną, dofinansowanie unijne: 775,7 mln zł;

13. Nowy Sącz,
Przebudowa układu komunikacyjnego ulic Krakowska, Legionów, Bulwar Narwiku w Nowym Sączu w ciągu dróg krajowych nr 75 i 28, dofinansowanie unijne: 24,5 mln zł;

14. Toruń,
Przebudowa i rozbudowa ul. Łódzkiej na odcinku od ul. Lipnowskiej do ul. Zdrojowej w Toruniu, dofinansowanie unijne: 10,1 mln zł;

15. Sosnowiec,
Rozbudowa i przebudowa DK 94 w Sosnowcu - Etap I Rozbudowa skrzyżowania DK 94 z ul. Długosza, dofinansowanie unijne: 23,5 mln zł;

16. Gorzów Wielkopolski,
Modernizacja wschodniego wylotu DK nr 22 w Gorzowie Wlkp. na odcinku od ronda Sybiraków do granic miasta, dofinansowanie unijne: 15,6 mln zł.

plr, adm
foto: K. Żarkowski (archiwum)

Komentarze   

 
#45 Adam 2017-01-10 08:17
Cytuję Jaro:
I co na to PiSiory? Zaraz pewnie powiedze ze to Rydzyk i Pan Bog sfinansowal? Oczywiscie Unia, z ktorej tak pragna wyjsc, do tego nic nie ma?


Jaro ty naprawdę czy tylko żartujesz ? Nikt nie twierdzi że to jego pieniądze. Fakt pozostaje faktem, że to jak to napisałeś "Pisiory" przyznały pieniądze konkretnie dla Wałbrzycha. Do tej pory POpaprańcy przyznawali głównie dla Wrocławia itp.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#44 Jaro 2017-01-09 13:13
I co na to PiSiory? Zaraz pewnie powiedze ze to Rydzyk i Pan Bog sfinansowal? Oczywiscie Unia, z ktorej tak pragna wyjsc, do tego nic nie ma?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#43 Czesiek 2017-01-09 12:21
Cytuję BRAWO PIS:
Rządzi PIS jest kasa dla Wałbrzycha, rządzili złodzieje z PO to były tylko obietnice Rudego i Kopaczowej.


Czytaj ze zrozumieniem dofinansowanie unijne, konkurs na oferty.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#42 GłosLudu 2017-01-09 11:09
Ale ból dupy tutaj macie. Jeszcze zamkniecie jadaczki jak pojedziecie przez nową obwodnicę, szkoda że nie usłyszymy z waszych parszywych gęb słowa "przepraszam" za szkalowanie którego się dopuszczacie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#41 Limciu 2017-01-09 00:22
http://cupt.gov.pl/?id=2330
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#40 jony 2017-01-08 21:03
Cytuję lolek:
Mamy obwodnicę-za 20 lat i tyle w temacie.

Mimo to, mam mam Cię za wielkiego optymistę,obym się mylił.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#39 lolek 2017-01-07 22:52
Mamy obwodnicę-za 20 lat i tyle w temacie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#38 BRAWO PIS 2017-01-07 18:49
Rządzi PIS jest kasa dla Wałbrzycha, rządzili złodzieje z PO to były tylko obietnice Rudego i Kopaczowej.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#37 heniutek 2017-01-07 15:42
Nic nie macie!!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#36 Roman 2017-01-07 11:49
Sam doradca na telefon za 8 tysi nie dal rady, musze zmienic doradcow chyba.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

article