Premiera "Agnozji"

1102 agnozja1
Kilka miesięcy ciężkiej pracy uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu zaowocowało powstaniem pełnometrażowego filmu. To już druga tego typu produkcja wałbrzyskich filmowców.


1102 agnozja21102 agnozja31102 agnozja4
Po raz pierwszy z członkami grupy Nikolaus Film Studio spotkaliśmy się w czerwcu tego roku. Byli wówczas na półmetku realizacji swojego drugiego filmu pełnometrażowego pt. Agnozja. Scenariusz jest luźną adaptacją jednej z legend opisanych w książce Bohdana Baranowskiego "W kręgu upiorów i wilkołaków". Akcja ma miejsce w bliżej nieokreślonej staropolskiej wsi. Za niezwykle klimatyczną scenerię do filmu posłużyło Muzeum Wsi Opolskiej.

- Pracę nad projektem zaczęliśmy w okolicach lutego - marca. Wtedy pojawiły się pierwsze pomysły na film o chłopach, aby pokazać etos pracy, rolę religii w życiu chłopów. W marcu pojechaliśmy po raz pierwszy do Muzeum Wsi Opolskiej żeby ustalić dokładnie miejsce nagrań. Zależało od tego jakim będziemy posługiwać się językiem i jak będą wyglądać stroje - mówi aktor i scenarzysta filmu Agnozja Filip Orliński.

Jak na pełnometrażową produkcję przystało premiera odbyła się na dużym ekranie w Cinema City. Dla młodych filmowców to nie pierwsze takie doświadczenie ponieważ ich debiutancki film Manipulacja po raz pierwszy został pokazany w kinie Apollo.

- Obraliśmy strategię stawiania kroków milowych. Chcieliśmy aby każdy aspekt filmu był lepszy od poprzedniego, również premiera. Stąd pomysł na premierę w Cinema City. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że przyszło tyle osób. Jeszcze nie zdążyliśmy usłyszeć czy im się film podobał ale ze względu na frekwencję pozytywnie oceniamy ten wieczór - mówi Filip Orliński.

1102 agnozja51102 agnozja61102 agnozja7

Młodzi filmowcy na razie skupiają się na promocji najnowszego dzieła co nie znaczy, że nie myślą o kolejnych projektach. Konkretny pomysł jeszcze się nie narodził ale twórcy mają świadomość, że poprzeczkę ustawili sobie bardzo wysoko.

- Nie mamy jeszcze pomysłu na następny projekt ale na pewno będzie to coś krótszego. Staraliśmy się aby Agnozja była krótsza ale nie wyszło. Kolejny chcemy zrobić mniej fabularny, bardziej artystyczny, tak byśmy mogli pokazać się na większej liczbie festiwali - mówi reżyser i operator Agnozji Mikołaj Grzebieniak.

- Plan był taki by zmieścić się w 25 minutach ale temat tak bardzo nam się spodobał, że przeciągnęliśmy aż do 50 minut ale jesteśmy zadowoleni bo wyczerpaliśmy nasz zapał i zainteresowanie tematyką - dodaje Filip Orliński.

Film już wkrótce będzie można zobaczyć w internecie ale najpierw przygotowywane są kolejne pokazy na dużym ekranie, prawdopodobnie w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.

plr
foto: TV Wałbrzych, kadry z filmu Agnozja

Komentarze   

 
#1 sAs 2015-11-03 20:44
(poważnie) Prośba moja - poinformujcie o pokazie PRZED POKAZEM, będzie mi łatwiej wyrazić swoje zdanie na temat filmu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

article