Trzeci Teatr ma już 15 lat

0201 teatr-17
Podczas Gali Jubileuszowej w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, podsumowano 15 lat działalności Trzeciego Teatru – najstarszej z działających tutaj grup amatorskich.


Trzeci Teatr działa w Szaniawskim od 2002 roku. Są to warsztaty teatralne dla młodzieży zainteresowanej teatrem i chętniej do rozwijania swoich artystycznych pasji. Na przestrzeni lat zmieniała się nazwa formacji, był to Teatr Edukacyjny, Młodzieżowe Studio Teatralne „Czarna Sala”, Magazyn Wyrobów Teatralnych, ostatecznie zdecydowano się jednak na nazwę Trzeci Teatr. Podczas warsztatów, członkowie grupy uczą się analizy i interpretacji tekstu, ćwiczą dykcję, emisję głosu czy pracę z rekwizytem.

- Wszystko zaczęło się w 2002 roku kiedy dyrektorką teatru została Danuta Marosz, która zaprosiła mnie do współpracy i stworzenia takiego obszaru działania. Rozpoczęliśmy od spotkania nauczycieli, uczniów i Teatru Edukacyjnego z Dzierżoniowa, który był dla nas wzorcem. Nazw było wiele w końcu powstał Trzeci Teatr - mówi opiekun grupy teatralnej Trzeci Teatr, Grzegorz Stawiak.

0201 teatr-190201 teatr-230201 teatr-53

Podczas gali na Dużej Scenie spotkali się aktualni uczestnicy zajęć i ci, którzy z grupą już się pożegnali, ale nadal ciepło ją wspominają. Wielu członków grupy zdecydowało się na kontynuowanie swojej przygody z teatrem, studiują aktorstwo czy reżyserię.

- Są dwie grupy: zaawansowana, która spotyka się dwa razy w tygodniu i „żółtodzioby”, którzy spotykają się raz w tygodniu. W tej chwili jest to łącznie 27 osób - tłumaczy Grzegorz Stawiak – Pokazaliśmy numer, który w dwóch wątkach rozwija myśl teatralną, mówi trochę o historii Trzeciego Teatru, a trochę o tym, co zajmowanie się teatrem może człowiekowi dać.

Podczas spotkania był czas na wspomnienia i powroty do zrealizowanych na przestrzeni lat spektakli, prezentowano też archiwalne fotografie i filmy.

0201 teatr-710201 teatr-860201 teatr-103

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com.

Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W.Blicharz
foto:K.Żarkowski

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

article