Wystawa pamiątek górniczych

7b
Lampy górnicze, aparaty tlenowe, kufle, mapy i mundury górnicze to tylko część kolekcji  pamiątek Zbigniewa Jóźwiakowskiego. Były górnik od lat powiększa swój zbiór, jego kolekcję można oglądać w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju.


W kolekcji pana Jóźwiakowskiego znajdują się prawdziwe unikaty, np. oryginalne dokumenty i mapy. Wśród eksponatów znajduje się min. przemowa z 1948 roku, dotycząca zmiany nazwy kopalni „Biały Kamień” na „Czerwony Kamień”.

- Poprosiliśmy Pana Jóźwiakowskiego by udostępnił chociaż część swojej wystawy. Ta wystawa jest imponująca. To co wyeksponowaliśmy to nie jest nawet 1/100 tego co pan Jóźwiakowski ma u siebie w domu. - mówi prezes Towarzystwa Miłośników Szczawna Zdroju Iwona Czech.

- Ciężko nieraz jest udokumentować lampę górniczą albo kaganek, który może liczyć 200, a może liczyć 300 lat. Możemy tylko domniemywać po kunszcie kowala. Mamy dokumentację od 1896 roku, są to oryginalne świadectwa pracy górników zatrudnionych w kopalniach Hochbergów. - mówi były górnik, kolekcjoner Zbigniew Jóźwiakowski.

1b2b4b

Oprócz unikatowych mundurów górników z dawnego Waldenburga, Pan Jóźwiakowski posiada dokumentację polskich repatriantów.

- Mamy bardzo ciekawy zestaw dokumentów dotyczących repatriantów z Francji, z legitymacjami ruchu oporu, pomocy ojczyźnie, mamy mienia przesiedleńcze. Dysponujemy także paszportami rodzinnymi, ze skierowaniem do Solic czyli do Szczawna Zdroju. - mówi były górnik, kolekcjoner Zbigniew Jóźwiakowski.

Wśród eksponatów znalazła się min. trumna w kształcie kufla, symbol zamknięcia kopalń.

3ba5b6b

- Ze zbioru kufli, a jest ich ponad 350 sztuk, te są najciekawsze. Jest to czarny humor górniczy. Kufel pochodzi z ostatniej karczmy piwnej, która odbyła się gdy już wiedzieliśmy o zamknięciu kopalń. - mówi były górnik, kolekcjoner Zbigniew Jóźwiakowski.

Wystawę można oglądać do 11 grudnia, od godziny 16:00 do 19:00 w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju

pm
foto: P.Mistrzak

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

article